Artystyczne laboratoria samorozwojowe dla uczniów i uczennic

Artystyczne laboratoria samorozwojowe dla uczniów i uczennic

Istotnym aspektem samopoznawczym procesu twórczego jest też jego strona techniczna. Wiele technik używanych w tworzeniu sztuki wymaga dużo samodyscypliny, cierpliwości, dokładności, zaufania do metody oraz samego siebie, przekraczania barier lub organizowania i porządku. Młody człowiek – artysta bądź artystka – używając techniki czy aplikacji stanowiącej dla niego największe wyzwanie, ma szansę zidentyfikować i skonfrontować własne braki i niedoskonałości. 

Problematyczna technika staje się swojego rodzaju kompasem naprowadzającym twórcę na źródło frustracji i niepowodzeń.

Prezentując adekwatne ćwiczenia dzieciom i młodzieży, pomożemy im dostrzec i nazwać problemy oraz ustosunkować się do nich na neutralnym i przyjaznym gruncie. Bez ryzyka zaprzeczania i odrzucenia młodzi ludzie mogą pracować nad samodoskonaleniem i rozszerzaniem świadomości psychologicznej [A. Lasota, E. Szczudło, “Terapeutyczna wartość sztuki i ekspresji artysytycznej w pracy socjoterapeutycznej”].

Przydatne w tym zakresie mogą być różnorodne pomysły na kreatywne techniki plastyczne – laboratoria plastyczno-techniczne, których głównym celem jest ekspresja twórcza uwzględniająca stany emocjonalne, sferę potrzeb i oczekiwań (uświadomionych i nieuświadomionych) – bez oceniania jej na poziomie estetycznym np.:

  • tworzenie obrazów z bazgrołów;
  • malowanie sznurkiem;
  • wykorzystanie warzyw i owoców jako narzędzi malarskich;
  • tworzenie potworów z różnych faktur (możliwość rozmowy o lękach i stresorach);
  • kolaż z wykorzystaniem starej mapy (możliwość rozmowy o celach i marzeniach);
  • wykorzystanie starych gazet i książek jako elementów faktury/tła/wypełnienia obrazu.

Pełny opis proponowanych technik z wizualną instrukcją pochodzi z książki Susan Schwake “Art Lab for kids”. Materiał w języku angielskim.


Top
cześć! to my!
Najbardziej
pozytywna fundacja w Polsce
Zmieniamy sposób myślenia o edukacji dzieci, młodzieży i dorosłych. Działamy na terenie całej Polski. Czekamy na kontakt od Ciebie!

ADRES KORESPONDENCYJNY
ul. Korkowa 119/123, 04-519 Warszawa

KONTAKT MAILOWY
kontakt@instytutep.pl

SOCIAL MEDIA